16.3.11

Fońt. Czyli mała rzecz, a cieszy :-)

Znaki diakrytyczne (gr. diakritikós – odróżniający) – znaki graficzne używane w alfabetach i innych systemach pisma, umieszczane nad, pod literą, obok lub wewnątrz niej, zmieniające artykulację tej litery i tworzące przez to nową literę. [#]
No właśnie, rozpoczynający międzynarodową karierę Roman Polański nie chciał się przecież odróżniać i w czołówce „Matni” widzimy zwyczajnie poprawne – POLANSKI. To dosyć naturalne – jurciopan, który ma w nazwisku aż dwie litery ze znakami diakrytycznymi, każdorazowo z'angielszcza je gdy koresponduje z niepolakami.

Nie warto by o tym w ogóle pisać, gdyby nie wyemitowany ostatnio obraz „Opór” (Defiance) o żydowskiej bandzie braci Bielskich grasującej na terenie okupowanej Polski. W pierwszych, stylizowanych na dokument ujęciach, widzimy Żydów pędzonych na rozwałkę, a pośród całego zgiełku żołnierza z kamerą oraz napis – A true story.

Nooo, jak SS-man był przy tym i kamerował to musi być true story! Zresztą, osoby zżymające się, że twórcy filmu trochę pofantazjowali niech zamilkną! Przecież to może znaczyć po prostu, że film jest taki prawdziwy, taki przejmujący – w sensie czysto artystycznym. Nieważne, bo kawałek dalej widzimy na tle panoramy lasu napis:


I TO JEST WSPANIAŁE!!!
Że komuś się chciało, że zadał sobie trud i wyszukał font z polskimi znakami diakrytycznymi! Jak pięknie się od razu odróżniła Puszcza Lipiczańska od innych kniej tego świata :-)
------------
O „Oporze” było już kiedyś [TUTAJ]

3 komentarze:

 1. .... a w tej puszczy "przyrodnicy" z grinPiSu znajda pewnie za pare lat zlote zeby przy uzyciu wykrywacza klamstw oraz but z jurciolicytacyji....
  polecam: http://www.bibula.com/?p=34711

  OdpowiedzUsuń
 2. Ks. Tadeusz po malinowej herbatce robi! :-)

  OdpowiedzUsuń
 3. Ha ha – niektórym ń-ka i tak za mało
  http://tiny.pl/hdcxh

  OdpowiedzUsuń