8.5.09

Dirty już nie jest trendy

Manipulacji wizualnych ciąg dalszy. Były polityczne sprzed stu lat [wrys], są też popularno obyczajowe we współczesnych filmach. Gwiezdne Wojny, ikona pop-kultury rozrywkowej (w głowie się jurciopan'a nie mieści jak przed laty Wyborcza mogła dać jedynie dwie albo trzy gwiazdki temu filmowi, widać redaktorzy nie otrzymali zawczasu dokładnych instrukcji) – George Lucas z wielkim szumem wziął się za odrestaurowywanie taśmy, dorabianie nowych scen i efektów specjalnych by dać fanom nową, lepszą Edycję Specjalną. Pod tym płaszczykiem, jakby wstydliwie, ukrył jedną korektę natury obyczajowej. Na obrazku widać jak bounty hunter przydybał Hana Solo w knajpie na jakiejś zakazanej planecie by dostarczyć go do mściwego Jabby. W wersji pierwotnej w trakcie gadu gadu, Han Solo na zimno strzela do łowcy pod stołem jako pierwszy, w wersji poprawionej została dorobiona dodatkowa smuga, żeby wyglądało, że to bounty hunter strzela pierwszy – czyli Solo wypada na tym tle honorowo, po kowbojsku itd. Zostało to opisane TUTAJ ale jurciopan szczyci się samodzielnym odkryciem tej machlojki wiele lat temu. Udało mu się nawet zagiąć tym spostrzeżeniem gościa od IT, który znał nazwy wszystkich planet i imię bounty hunter'a ale tego nie zauważył.

Innym tego typu przypadkiem, na mniejszą skalę, jest Brudny Harry – pierwszy z serii. jurciopan (głupio zaczynać zdanie od jurciopan, którego pisze się z małej litery) miał kiedyś okazję zobaczyć ten film w polskiej TV, mając świeżo w pamięci wersję z taśmy VHS nabytej w markecie. Okazało się, że scena, w której Callahan nadużywa swojej władzy i torturuje leżącego na murawie stadionu psycho-killer'a Scorpio depcząc mu po ranie, została bardzo mocno skrócona. I nie było tu mowy o cenzurowaniu krwawych jatek, scena była bardzo nastrojowa (zresztą, nie takie rzeczy się pokazuje w TV!), stwierdzono zapewne, że stróż prawa nie powinien za bardzo sobie folgować.

...
To tyle na dziś. W dodatku jurciopan wywalczył sobie ostatnio (konkretnie jurcio od pan'a) przywilej socjalny polegający na weekendowych pauzach. Chyba, że stanie się coś naprawdę godnego uwagi...
...
Dla fanów gwiezdnej sagi ciekawy LINK.

3 komentarze:

 1. Jurciopanie ;) mozesz sie z nami skontaktowac pod mailem czerwonym@dziekujemy.pl

  Mortyrion z ReActiv Crew

  OdpowiedzUsuń
 2. Jurcio,

  Gdzie byles na weekend ?

  Panowie z dziekujemy.pl dzwonili. Mowili, ze potrzebuja strasznie jurciowych wrysow.

  OdpowiedzUsuń
 3. Ja, no... ten... chciałem na chwilę uciec od tego, odpocząć... eee, nie da się – za chwilę launch'uję poniedziałkowego wrysa w temacie ;)

  OdpowiedzUsuń