21.9.09

Eko-trans

Uwaga, z modnym trendem można przedobrzyć. Tak jak siostra Arabeli przed laty. Nic? jurciopan tłumaczy małoletnim jurciofanom
Arabela to czechosłowacki serial z 1980-go roku, w którym postacie przenikały z krainy bajki do świata ludzi. Zupełnie tak jak w filmie "Matrix" przy czym świat ludzki był prawdziwy, a do skoków pomiędzy światami używano pierścienia, a nie telefonu stacjonarnego (mało kto w krajach naszego bloku miał wtedy telefon, choć nie brakowało agentów). Objaśnienie dla jurciozgredów – film "Matrix" opowiada o świecie w którym maszyny zawładnęły światem sprowadzając ludzi do roli warzyw-bateryjek i wciskając im ciemnotę, że wiodą sobie zwyczajne ludzkie życie, robią kariery, zakochują się itp itd. Na identycznej zasadzie jak w jednym z opowiadań Lema o git-naukowcu i jego skrzyniach z bębnami [LINK].
Ale wracając do siostry Arabeli, Xeniijurciopan pamięta, że była to snobka bezmyślnie goniąca za modą. Zapatrzywszy się na ludzki świat, stworzyła w bajkowej krainie fabrykę śmieci, której produkty kazała roznosić po lesie. Puszki nawet nie zdążały pokosztować mielonki! Lądowały pod krzakiem niczym jakieś dzieła sztuki*. Oto kadr pozyskany ze strony Arabeli wraz z kawałkiem oryginalnego opisu:
Pohádkové bytosti pracují v továrně na odpadky a Xenie přijde na inspekci. Je nespokojená a Dlouhého propustí z práce. Hloupý Honza s kolegou aranžují odpadky v lese. Pohádkové postavy mají Xenie dost a loupežník vymyslí, aby Dlouhýprincezně ve spánku prsten sebral.
Niby teraz jest na opak ale żeby nagle nie okazało się, że w tym wszystkim najważniejszy jest znaczkek recyclingowy. Pamiętajmy –
„Nie wie prawica, w jakim śmieciu babrze się lewica”
jurciopan nie chce być gołosłowny – niebawem opowie pewną nieodosobnioną historyjkę, w której zabrakło ekopomyślunku i postara się coś zaradzić na przyszłość. Każdy z nas może zostać prawdziwym ekomęczennikiem!
___
*Mimo usilnych starań, nie udało się jurciopanowi dokopać do przykładowego fragmentu filmu na YouTubie. Fachowa pomoc mile widziana.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz